YKS'YE 3 AY KALA TAKTİKLER

YKS için işinize yarar taktikler.
YKS için işinize yarar taktikler.

YKS İÇİN SON 3 AY!!! 

YKS hazırlık süreci adayların gözünde oldukça büyüyor. Deneme sınavlarından iyi sonuç alamayan öğrenciler hem motivasyonlarını düşürüyor hem de strese giriyor. Bu durumun nedeni test çözme tekniklerini yeteri kadar bilmemekten kaynaklanıyor.

Adayların öncelikle sınava ilişkin yanlış düşüncelerini ortadan kaldırmaları gerekiyor. Örneğin; ilk doğru olarak gördükleri cevabı işaretlemek, uzun soruların zor olduğu algısı ve okunmadan geçilmesi, sınav esnasında çözemediği soruya takılıp zamanı iyi kullanamaması vb. gibi. Adayların yanlış düşünceleri bir kenara bırakıp doğru teknikleri uygulamaları faydalarına olacaktır. Örneğin; Sınava en iyi hissettikleri dersten başlamak, soru köklerini doğru okumak, seçenekleri incelerken eleme tekniğini kullanmak, cevap şıkkını kitapçığa işaretledikten hemen sonra optik forma işaretlemek (bu kaydırma yapma ihtimalini engeller), her bir soruya yeteri kadar süre vermek vb. gibi

Adayların unutmaması gereken bir diğer konu ise zor ve kolay soruların puan getirisinin aynı olduğudur. Bu sebeple kolay soruların iyi bir şekilde analiz edilip belirlenmesi ve öncelikli olarak bu sorulara yönelmek adaylar için sınavda zaman kazanmak ve daha çok soru görerek daha çok soruyu yanıtlamak adına oldukça önemli bir hamledir.

ÖSYM sorularının niteliği ve zorluk derecesi şöyledir;

Çok Kolay %10

Kolay %20

Normal %40

Zor %20

Çok Zor %10

TURLAMA TEKNİĞİ

Turlama tekniğinde öncelik kolay sorulara verilir. Bu soruların sınavın başında çözülmesi aday için  hem motivasyonu arttırır hem de sınavın geri kalanı için zaman kazandırır. Aynı zamanda turlama tekniği en kolay çözülen testten başlamayı da önerir. Turlama tekniğini kullanmak tek bir soruda yoğunlaşmayı azaltır. Üstelik kimi zaman sorunun çözülememesinin sebebi o soruya fazla odaklanmadır. Başka bir soruya geçilerek algı kısa süreliğine dağıtılırsa soruya geri dönüldüğünde kaçırılan noktayı bulmak ve soruyu çözmek kolaylaşacaktır. Eğer sınav esnasında aday bir önceki sorudan kurtulmayı başaramıyor ve soruların içinde kaybolduğunu hissediyorsa kısa bir süre için başını kaldırıp ara vermek ve 15-20 saniye kadar nefes egzersizi yapmak iyi gelecektir.

Haberi Paylaş: