Uzmanından Öğrencilere Stres Konusunda Son Öneriler

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk Sınav Öncesi Öğrencilere Uyarılarda Bulundu.
Eğitim Uzmanı Onur Soğuk Sınav Öncesi Öğrencilere Uyarılarda Bulundu.

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk Milyonlarca öğrencinin katılacağı YKS sınavı öncesi stres konusunda telkinlerde bulundu; ‘‘Yorucu, stresli ve sistem değişikliğinden ötürü kafaların epeyce karışık olduğu bir sınav sürecinin sonuna geldik. Kimi belki daha fazla kimi belki daha az ama tüm öğrenciler ortaya bir emek koydular ve şimdi tüm emeklerin hasat zamanı geldi. Kalan bu süreçte yapılması gereken en önemli şey öğrencinin konsantrasyonu elden bırakmadan mümkün olduğunca kafası rahat bir şekilde kalan günleri geçirip sınav anında da aynı konsantrasyon ve rahatlığı yansıtabilmesidir.’’

Performans Düşüklüğünü Kafanıza Takmayın!

Deneme sınavı sonuçlarının düşük olmasından ötürü öğrencilerin stres ve hayal kırıklıkları hakkında konuşan Onur Soğuk şunları belirtti; ‘’Şu aralar öğrencilerimiz bol bol deneme çözüyor. Sürenin kısalmanın verdiği stresle bu denemelerde performans düşüklüğü yaşayabilirler lütfen bunu kafaya takıp kendilerini daha fazla strese sokmasınlar ama yaptıkları yanlışları serin kanlı şekilde iyi analiz etsinler.’’ Diyen Onur Soğuk bir nebzede olsa aday öğrencilerin içini rahatlattı.

Psikolojik Baskı

Sınava girecek olan aday öğrencilerin üzerinde oluşan psikolojik baskı hakkında konuşan Onur Soğuk; ‘’Psikolojik olarak çoğu kendini baskı altında hissediyor ve stres katsayıları bir hayli yüksek onlara stres yapmayın demeyeceğim çünkü bu son derece normal bir durumdur. Öğrencilerimizin şunu iyi bilmesi gerekiyor yaşadıkları şeyin aynısını diğer öğrencilerde yaşıyor. Yapılması gereken bu stresin normal olduğu bilincine sahip olmaktır. O zaman işler daha da kolaylaşacaktır.’’ Dedi.

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk son olarak öğrencilere şu şekilde seslendi; ‘’Sınava girecek tüm öğrencileri gözlerinden öpüyor ve başarılar diliyorum. Sınavdır geçer siz yeter ki çalışın iyi insan olun.’’ Diyerek sözlerine son verdi.

 

Haberi Paylaş: