TERCİH LİSTESİ OLUŞTURURKEN DİKKAT!

Tercih Listesi Oluşturacak Olan Adayların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Ayrıntılar;
Tercih Listesi Oluşturacak Olan Adayların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Ayrıntılar;

Tercih listesi oluştururken 24 tercih hakkını da kullanmakta fayda var. Listeyi 3 kısımdan oluşuyor gibi düşünebiliriz. İlk kısımda ön sıraları kendi sıralamanızın çok önünden hayaliniz olan bölümlerle doldurabilirsiniz. Yalnız bu tercihlerin sayısını az tutmakta fayda var, 3-4 tane yeterli olacaktır. İkinci kısım en önemli araştırmaların yapılması gereken sıralamanızın biraz önünde ya da biraz arkasında olan bölümlerden oluşacak kısımdır. Puan türüne göre bu aralıklar belirlenebilir, eşit ağırlık ve sözelde daha genişlen sayısalda onlara bakış daha dar, dilde ise oldukça dar seçilmelidir. Burada tercih sayısı 15-16 tane olabilir. Üçüncü yani son kısıma emniyet kemeri tercihi diyebiliriz. Ne olursa olsun üniversiteye yerleşmek istiyorsak sıralamamızın oldukça altında olan garanti gözüyle görebileceğimiz tercihlere bu son kısımda yer vermeliyiz. En az 3-4 tane emniyet kemeri tercihimiz olmalı. Yalnız mezuna kalma ihtimali varsa, yapılan tercih tatmin etmeyecekse öğrenciyi, listede bulundurmanın hiçbir anlamı yok. 

Vakıf (özel) üniversiteleri tercih edecek adaylar, üniversitelerin tercih burslarını araştırmalılar. İlk tercihlerle ilgili olarak stratejilerini bu araştırmaların sonucuna göre belirleyebilirler. 

Tercihleri sıralarken başarı sıralamasına göre en öndekinden en arkadakine şeklinde sıralamanıza gerek yok. Sıralamayı yaparken önemli olan sizin isteğiniz. En çok yerleşmek istediğiniz üniversiteden en az yerleşmek istediğinize doğru bir sıralama yapmalısınız. İçinize sinmeyen hiçbir tercihi sıralaması ne olursa olsun listenizde bulundurmayın.

Haberi Paylaş: