Ek Tercihler Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Binlerce öğrencinin üniversiteli olma hayalleri ek tercih ile devam ediyor. Peki Ek tercih'te nelere dikkat edilmeli? İşte uzman eğitimci Onur Soğuk'tan öğrencilere ek tercih tavsiyeleri.
Binlerce öğrencinin üniversiteli olma hayalleri ek tercih ile devam ediyor. Peki Ek tercih'te nelere dikkat edilmeli? İşte uzman eğitimci Onur Soğuk'tan öğrencilere ek tercih tavsiyeleri.

Değişen sınav sisteminin ilk yerleştirmeleri açıklandı. Sonuçlar bizi olumlu olumsuz birçok sürprizle karşıladı. Yerleşemeyen adaylar, bu sene diğer senelerden daha hareketli geçmesi beklenen ek yerleştirmeleri bekliyor. Ek yerleştirmelerle ilgili temel kurallarda bile yanlış bilgiler yayılabiliyor. Bu nedenle ek yerleştirme konusunda bilinmesi gerekenlere maddeler halinde değinelim:

  • Ek yerleştirmeden sadece yerleşemeyenler faydalanır. Kayıt yaptırsın ya da yaptırmasın bir tercihe yerleşenler ek yerleştirmeden faydalanamaz.
  • Ek yerleştirme kılavuzunda ilk tercihte dolmayan ve yerleşip kayıt olmayanların oluşturduğu kontenjanlar bulunur.
  • Taban puanlarda düşme kesinlikle olmaz. Kimse tercih etmese bile o programı, ilk tercih sonucunda oluşan taban puanın altında öğrenci alımı olmaz. Bu nedenle sadece puanınızdan düşük taban puanlı bölümleri tercih etmelisiniz.
  • Ek yerleştirme ilk tercihler gibi ücretsiz değildir, tercihleri yaptıktan sonra gerekli ücreti ÖSYM'nin belirttiği bankalara yatırmalısınız.
  • Ek yerleştirmede açılan kontenjanlar genelde kısıtlı olduğundan tercih sayısı olabildiğince çok olmalı ve kontenjan sayısı fazla bölümler tercih edilmeli. Örnek verecek olursak: 370 puanınız olsun, tercih edeceğiniz bölümün taban puanı 350 ve açık kontenjanı 3 kişi diyelim. Burayı 370 puandan fazla puanlı tercih edecek 3 kişinin olması yerleşememenize neden olur. Bu yüzden çerçeveyi geniş tutmalısınız.
  • Bu tercih döneminde özellikle sözel puan türünde yaşanan olumsuz sürprizler ek yerleştirmelerin hareketli geçmesine neden olabilir. Birçok bölümde ciddi boşluklar oluşsa da talebin de diğer senelerden daha fazla olması şaşırtmayacaktır. Kesinlikle yerleşmek istiyorsanız temkinli tercihlere oldukça fazla yer vermelisiniz.
  • İlk tercihlerdeki gibi puan türü farketmeksizin 24 tercih yapabilirsiniz. 

Ek yerleştirme bir şans daha demek olabilir ama eğer tekrar hazırlanma ihtimali varsa bu iki seçenek arasında dikkatli seçim yapmak gerekir. Yerleştiğiniz ihtimalde tekrar hazırlandığınız taktirde OBP'nizin yarısının kesileceğini unutmayın. Hedeflerinizden ve beklentinizden uzak tercihleriniz sizin için üniversiteyi bir kazanç olmaktan çıkarabilir..
 

Haberi Paylaş: