COVID-19 Sonrası Tercih Döneminin Gözdesi Olabilecek Bölüm ve Meslekler

COVID-19 Sonrası Tercih Döneminin Gözdesi Olabilecek Bölüm ve Meslekler
COVID-19 Sonrası Tercih Döneminin Gözdesi Olabilecek Bölüm ve Meslekler

           

        Dünya’yı tamamen etkisi altına alan ve henüz daha sonuçlarını kestiremediğimiz covid-19 salgınının üniversite tercihlerini de etkileyeceği şüphesiz bir gerçek. Her kriz kendi içinde fırsatları getirir. Bu krizin de zarar verdiği sektörler olduğu gibi fırsatlarla öne çıkan sektörler oldu. Tabii bu sektörlerde çalışabilmek için gerekli yetkinliklerin çoğu üniversitelerde elde ediliyor.

            Sağlık krizi söz konusu olunca tabii sağlık fakülte ve meslek yüksekokulları yoğun ilgi alanı oluyor fakat her bölüm için aynı durum söz konusu değil. Mesela tıp ve diş hekimliği sayısal alanda en ön sıralarda olan öğrencilerin tercihiydi zaten, böyle olmaya da devam edecektir. Bunun yanında kontenjanı yüksek olan hemşirelik bölümüne ilgi artabilir. Virüse karşı savaşın ön cephesinde bulunan hemşireliğe ve sağlık teknikerliklerinin sahada çalışanlarına karşı tüm Dünya’da ihtiyaç oldukça fazla. Buna bağlı olarak hemşirelik, ilk ve acil yardımın yanında laboratuvarlarda görev alan tıbbi laboratuvar teknikleri ve laboratuvar teknolojisine de ilgi artacaktır.

          Virüsün etkisi nedeniyle solunum cihazlarına, maske ve eldiven gibi hijyen malzemelerine ihtiyaç arttı. Bu ürünlerin üretiminde yer alan biyomedikal mühendisliği, biyomedikal cihaz teknolojisi de bu sene ilgi görecek bölümlerden olabilir. Önceki yılları düşündüğümüzde bu bölümlerde ilginin çok olmadığını söyleyebilirdik. Yine hijyen ve ilaç ihtiyacı iyice artmışken eczacılık, biyoloji, kimya ve kimya mühendisliği bölümleri ilgi çekici olabilir.          

          Bunlar virüsün sağlık nedeniyle direkt etkilediği alanlardı bir de virüsün getirdikleri ve etki alanıyla beraber çalışma düzenimizin değişmesi de birçok alanı öne çıkardı. Evde çalışmaya başlanmasıyla beraber zaten yoğun ilgi gören bilişim sektöründeki bölümlere ilgi daha da fazla olacaktır. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar programcılığı gibi yazılım temelli bilişim bölümleri tercih döneminin gözdesi olacaktır. Yine evde olmanın bir sonucu olarak lojistik bölümleri de ilgi görecektir. En büyük firmalardan en küçük işletmelere kadar lojistik ihtiyacı artmış durumda. Virüsün özellikle yaşlıları etkiliyor olması yalnız ve bakıma ihtiyacı olan yaşlılarımız için nitelikli bakıcı ihtiyacını ortaya çıkardı. Gerontoloji, sosyal hizmet ve yaşlı bakımı gibi bölümlere de ilerleyen zamanda ilgi artacak gibi görünüyor.  

         Salgının her şeyi etkilediği gibi üniversite tercihini de etkilemesi kaçınılmaz. Bahsettiğimiz bölümlerin dışında birçok bölümün de tercih edilmesinde doğrudan ya da dolaylı olarak olumlu/olumsuz etkisi olacaktır. Bu etkinin şiddetini en net tercihlerin sonucunda göreceğiz. ‘’Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’’ Hepimizin kanıksadığı bir cümle oldu. Eğitim sektörünün her kademesi için de geçerli bir cümle olacağı kesin ama şiddetini görmek için henüz çok erken…

 

Onur Soğuk - Eğitim Uzmanı

Muhammet Tosun - Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen / Eğitim Uzmanı

 

Haberi Paylaş: