Bölüm Röportajları - TIP

Tıp Bölümü Röportajı
Tıp Bölümü Röportajı

Mesleğinizi kısaca tanıtır mısınız?

Tıp doktorluğu mesleğini icra ederken pratisyen hekim olarak geniş bir kitleye hitap etmiş olacaksınız. Hastaneden tutun acil servis, poliklinik her türlü sağlık kuruluşunun birinci basamak hekimi olarak çalışacaksınız. Çalışacağınız bu yerler de sorumluluğu beraberinde getirecektir. Bu birimlerde çalıştıktan sonra uzmanlık sınavına (TUS) girecek ve uzman olacaksınız. Devlet veya özel hastanelerin çeşitli kademelerinde uzman hekim olarak çalışmaya başlayacaksınız. Pratisyen hekimken isteğininiz yere hastayı sevk ederken uzman hekim olduğunuzda vakayı sizin çözmeniz istenecek. Uzman olabilmek içinde çok çalışmanız ve etrafınızdaki yerli yabancı insanların ne yaptığını bilmeniz gerekecektir.

Yaptığınız işler nelerdir?

Hastanın karşılanması, hastanın hayati bulgularının saptanması, tedavisi ve tanısı bir tıp doktoru olarak hastayla karşılaşınca yapılması gerekenlerdir. Bugünkü sorumluluklarımız hastanın tedavi sürecini takip etmemiz tek tek ve net bir şekilde yazmamız bizden isteniyor.

Bu mesleği yapanların kazandığı unvan nedir?

Fakülteden mezun olduğunuz zaman tıp doktoru unvanını alıyorsunuz. Uzmanlık sınavından sonra uzman doktor eğer fakültede doktorlar yetiştirmek isterseniz yardımcı doçent olarak daha sonra doçent ve profesör olarak en üst noktaya erişebilirsiniz.

Gelecekte bu mesleği tercih etmeyi düşünen adaylara önerileriniz neler olur?

Tercih edecek adaylar öncelikle mesleği severek isteyerek seçmelidir. İnsanları sevmeli ve kısa hedefler koyarak ilerlemelidirler. İstemeden girenler için çok acı verici çok eziyet çekecekleri bir meslek haline de gelebilir.

 

Haberi Paylaş: