BÖLÜM RÖPORTAJLARI - MİMARLIK

Mimarlık Bölümü Röportajı
Mimarlık Bölümü Röportajı

 

Mesleğinizi Kısaca Tanıtır Mısınız?

Mimarlık çok eski mesleklerden biridir. Kısaca özetleyecek olursak; sanat ve mühendisliğin birleşiminden oluşan bir meslektir. Mimar bir binayı ilk ele alan, tasarımını yapan kişidir. Ve sadece bina tasarlamakla kalmaz, o binayı tüm çevresiyle birlikte düşünerek yolları, içinde bulunduğu mahalleyi, yakın çevresiyle ilişkisini düşünerek projelendiren kişidir.

Çalışma Alanları Nelerdir?

Mimarlığın çalışma alanları çok geniştir. Örnek; Bir proje ofisinde çalışabilirsiniz, bir inşaat da şantiye mimarı olabilirsiniz, yapı sektöründe yapı malzemeleri ile ilgili ithalat, ihracat, pazarlama gibi konularda çalışabilirsiniz. Veya yazı mimarlığı yapabilir, eleştirel mimarlık yapabilirsiniz. Dergilerde yazılar yazabilirsiniz. Tüm bunların dışında akademisyenlik de yapabilirsiniz. Üniversitelerde araştırmalarınıza devam edebilirsiniz.

Yaptığınız İşler Nelerdir?

Mezun olduğum zamandan beri çok fazla projelerde yer aldım. Yaklaşık 10 yıllık bir tecrübem var. Ve bu 10 yıl içerisinde hem yurt içinde hem yurt dışında uluslararası projelerde çalıştım. Bunlar arasında stadyum projeleri, eğitim yapıları, kamu yapıları, otel projeleri, konut yapıları gibi çok farklı ölçeklerde ve konularda yer aldım.

Bu Bölümü Tercih Etmek Nedeniniz Nedir?

Küçüklüğümden beri resimle ve görsel sanatlarla çok yakın ilişki içerisindeydim. Büyüdükçe bu artık birazcık daha somutlaşmaya başladığında mimarlık mesleğinin hem yeteneklerime, hem de hayal gücümü en iyi icra edebileceğim meslek olduğuna karar verdim.

Gelecekte Bu Mesleği Tercih Etmeyi Düşünen Adaylara Önerileriniz Neler Olur?

Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin çok iyi bir gözlemci olmaları, çevrelerini çok iyi gözlemlemeleri, araştırmacı olmaları ve sabırlı olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra tutku her meslekte önemlidir, fakat bu meslekte birazcık daha önemlidir. Çünkü bu meslekte bize öğretilen en önemli şeylerden biri bu mesleğin bir yaşam biçimi olmasıydı. Bu yaşam biçimini benimseyecekseniz, eğer buna tutkuyla bağlanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda gelişen dünyada teknolojiyi ve yenilikleri çok yakından takip etmenizi öneririm. Üniversite adaylarına şimdiden başarılar dilerim.

 

 

Haberi Paylaş: