Bölüm Röportajları - HUKUK

Hukuk Bölümü Röportajı
Hukuk Bölümü Röportajı

Mesleğinizi Kısaca Tanıtır Mısınız?
Avukatlık mesleği çok yaygın bilinen şekliyle bir savunma mesleğidir. Avukat yargının üç ayağından birisidir. Bir savunma mekanizmasının adıdır. Hukukun ve adaletin olmazsa olmazıdır.

Çalışma Alanları Nelerdir?
Avukatlık dışında hukuk fakültesi mezununun hakimlik, savcılık ve yine noterlik için hukuk fakültesi diploması gerektiğini bilmekte fayda var. Bunlar meslek olarak fakülte bitirdikten sonra belirli stajlarla  kazanılan unvanlardır. Yani hukuk fakültesini bitirdikten sonra dört yıllık, 1 yıllık staj ile avukatlığı 2 yıllık meslek stajı ile hakimliği, savcılığı bir imtihana girerek ve müracaat ettiğinizde yine bir staj ve imtihanla uzun süre bekledikten sonra avukatlıktan noterliğe geçebildiğiniz bir meslek grubunun mezuniyet alanı hukuktur.

Bu Mesleği Yapanların Kazandığı Unvanlar Nelerdir?
Bu mesleği yapacak arkadaşlarımıza genelde savunma kısmında olanlara avukat denir. Yargının hakimleri bu mesleği icra edenlerdir. Savcılar yine aynı şekilde hukuk fakültesi mezunlarıdır. Noterler hukuk fakültesi mezunlarıdır. Genelde bu unvanlarla faaliyet gösterirler.

Bu Bölümü Tercih Etme Nedeniniz Nedir?
Avukatlık mesleği benim için bir anlamda toplumsal değerlerin, toplumsal ihtiyaçların, kişisel özgürlüklerin savunulması için kullanılan bir meslek olduğu için liseyi bitirince heyecanla ve hevesle Hukuk’a hukuktan sonrada  hakimlik ve savcılık yerine mesleğin savunma kısmının ağırlıklı olduğu avukatlık kısmına devam etmeyi tercih ettim.

Aydınlık Türkiye'nin yarınında Türk milletinin ve Türk toplumunun taşıyıcı omurgası olan Hukuk mesleğini seçecek arkadaşlara şimdiden başarılar diler ve Türkiye'nin gerçekten de gelecekte çok fazla donanımlı hukukçulara ihtiyacı olacağına inancıyla hepinize başarılar dilerim.

 

 

Haberi Paylaş: