BÖLÜM RÖPORTAJLARI - GRAFİK TASARIM

Grafik Tasarım Bölümü Röportajı
Grafik Tasarım Bölümü Röportajı

Bölümün çalışma alanları nelerdir?

 

Grafik Tasarımı lisans bölümünden mezun olan öğrenciler daha çok reklam ajanslarında çalışmaktadır. Aynı zaman da bir grafiker küçük bir grafik ofisi de açabilir. Yaratıcılığın ve üretmenin yer açısından pek bir önemi yok. Matbaalarda çalışabilirsiniz. Matbaalarda grafik tasarımcının işi çoktur. Oradaki bir ürünün tasarımını baştan sona kadar yapabilir veya ajanstan hazır gelen bir işin baskı öncesi tasarımını üstlenebilirsiniz. Reklam ajanslarında, eğitim, sağlık veya medya vb. tüm sektörlerde iş bulabilirler.

Yaptığınız işler nelerdir?

Bu mesleği yapmanın temel koşulu olarak çağdaş grafik tasarımı iyi bilmek gerekiyor. Eğer bir tişört satacaksanız, tişörtün üzerine nasıl bir desen koymalıyım ki bunu satmalıyım anlayışını kavramanız gerekmektedir. Tasarımınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Bu işi yaparken aynı zaman da tasarım yapma yönetimi bilmeniz gerekiyor. Amblemin, logonun, illüstirasyonun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Tasarımcı yapacağı tasarımı ve düşüncelerini görsel olarak müşteriye sunar.  Yaptığı tasarımlardan birine karar vererek tasarımı baskıya hazırlar. Bu süreç bir tasarımcının geçirdiği serüvendir. Tasarım bir ekip işidir. İyi bir ekip de iyi bir donanım demektir.

Bu mesleği yapanların kazandığı unvan nedir?

 

İşe başlarken junior direktör sonra art direktör daha sonra ise kreatif direktör yani yaratıcı konuma gelirsiniz.

 

Gelecekte bu mesleği tercih etmeyi düşünen adaylara önerileriniz neler olur?

 

Bu programı tercih edecek adayların yaratıcı ve çizim yapmayı seven bireyler olması gerekiyor. Sektörde çalışan kişilerden bilgi edinmeleri, tasarım yapmayı sevmeleri ve okudukları sürece eğitimlerinin temellerini iyi atmaları gerekmektedir. 

 

Haberi Paylaş: