Bölüm Röportajları - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Endüstri Mühendisliği Bölümü Röportajı
Endüstri Mühendisliği Bölümü Röportajı

Mesleğinizi kısaca tanıtır mısınız?

2000 yılı itibariyle endüstri ürünlerinin ne olduğunu gerek sektörün gerek öğrencilerin gerek öğretim üyelerinin de yeni algılamaya başladığı bir yıl. O dönemde endüstri ürünleri tasarımı hocalarının çoğu mimarlık mezunuyken bugüne bakıldığında yeni nesil çok şanslı. Artık üniversitelerimizde ki akademisyenler endüstri ürünleri tasarımı kökenli ve çoğu yurtdışında eğitim almış profesyonellerden oluşmaktadır. Dolayısıyla da bu mesleği düşünen öğrencileri çok iyi bir eğitim hayatı bekliyor. Ve daha önemlisi çok iyi bir iş hayatı bekliyor. Çünkü endüstriyel tasarım gün geçtikçe önemi anlaşılan bir bölümdür. 

Yaptığınız işler nelerdir?

Artık tasarım bütün firmalarda, kurumlarda, tasarım stüdyolarında bile baş köşede yer alıyor. Çünkü tasarımcı beynini 24 saat çalıştırmak zorunda. Etrafını çok iyi incelemeli, sorgulamalı, neleri daha iyi yapılabileceğini devamlı beynin de sorgulamalıdır.  Sadece önünüze gelen projelerle kısıtlı kalmamalısınız. Bu programı gözlemci ruhu olan etrafındaki her şeyi inceleyen neyin hangi malzemeden yapıldığını merak eden bir masaya bakıp o masanın o ayakla nasıl birleştiğini merak eden öğrenciler kesinlikle bu bölüm sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Bölümün çalışma alanları nelerdir?

Çalışma alanları, temel de ürün tasarımı yapıyoruz. Bunun yanında bu ürünler farklı sektörlere hitap ediyor olabilir. Savunma sanayine tasarım yaparken, Medikal ve sağlık sektörüne de yapabiliyor, birçok alanda ambalaj tasarımı yapıyoruz. Birçok sektörde çalışabiliyoruz.

Bu mesleği yapanların kazandığı unvan nedir?

Mezun olduktan sonra unvan olarak endüstri ürünleri tasarımcısı unvanını alıyorlar ama tabi ki bu çalıştığınız alana göre, kişinin kendisini geliştirmesine göre farklılaşabiliyor. Ürün tasarımcısı, tasarımcı, tasarım direktörü, tasarım yöneticisi gibi sektör de çok farklı yerlerde kendine yer bulabilirler.

Gelecekte bu mesleği tercih etmeyi düşünen adaylara önerileriniz neler olur?

Bu bölümü tercih edecek öğrencilere en önemli tavsiyem zihinlerinde canlandırdıkları şeyleri kâğıda dökebilmeleri. Sadece bilgisayarla çizim değil el becerisi de çok önemli. Bu sadece çok iyi çizim yapan iyi bir tasarımcı olacak anlamına gelmiyor. Ama iyi bir tasarımcı etrafındakileri iyi sorgulayan ve bir bakış açısı olan kişidir. Sorguladığı şeyleri de bir şekilde kağıda dökmek, karşısındakine anlatmak, kendine notlar alması çok önemli. Gözlem yapan, sorgulayan ve merak eden öğrencileri bu bölümü seçmelerini tavsiye ediyorum.

 

Haberi Paylaş: