BÖLÜM RÖPORTAJLARI - ANESTEZİ

Anestezi Bölümü Röportajı
Anestezi Bölümü Röportajı

Bölümün çalışma alanları nelerdir?


Anestezi mezunları; ameliyathanelerde, özel hastanelerde , devlet hastanelerinde çalışmaktadır. Daha önceden yoğun bakımlarda da çalışılıyordu şu an iptal edildi sadece ameliyathanelerde çalışılıyor.

Yaptığınız İşler Nelerdir?

Hasta geldiği zaman öncelikle hastanın dosyasını inceler, hasta hakkında bilgi alır, doğru hastanın doğru ameliyatı doğru doktorun ameliyatı olup olmadığını teyit eder. Hasta gelmeden önce anestezi cihazını hazırlamıştır, tüm ilaçlarını hazırlamıştır, gerekli ekipmanlarını hazırlamıştır. Hasta geldiği zaman hastasına monitörize dediğimiz  sağlıksal girişimsel araçlarla monitörize eder. Gerek tansiyonunu gerek nabzını gerek vücudundaki oksijen değeri dediğimiz satürasyonunu ölçerek ameliyat öncesinde anestezi girişimi için hastayı hazırlar. Bunun takibinde anestezi uzmanı eşliğinde, anestezi uzmanına yardım ederek hastaya anestezi işlemini uygular.

 Bu Mesleği Yapanların Kazandığı Unvanlar Nelerdir?

Liselerden mezun olanlar anestezi teknisyeni, Üniversitelerden 2 yıllık ön lisans mezunları anestezi teknikeri olurlar. Eğer 6 yıl Tıp, üzerine anestezi ile TUS yaparlarsa anestezi uzmanı oluyorlar.

Bu Bölümü Tercih Etme Nedeniniz Nedir?  

Bu bölümü tercih etmekteki amacım ailemdi ve yakınlarım. Sağlık branşında onlara yardımcı olabilmek, vatanıma milletime yapabileceğim en iyi işi yapabilmek, işimin bana verdiği heyecandan dolayı ben anestezi teknisyenliğini tercih ettim.

Gelecekte Bu Mesleği Tercih Etmeyi Düşünen Adaylara Önerileriniz Neler Olur?

Öncelikle işlerini iyi araştırsınlar, anesteziyi gerekirse ameliyathane ortamında görsünler, yapabileceklerine kesin karar verdikten sonra, severek isteyerek gönül bağıyla yapacaklarsa tercih etmelerini isterim. Çünkü mesleğimiz gereği çalışma saatlerimiz, çalışma standartlarımız sapabiliyor. Sabah yemek yemeden başlayıp, öğlen yemek yemeden akşam yemek yemeden çalışmaya devam edebiliyoruz. Gönül bağı ile eğer işlerine bağlanırlarsa hizmetlerinde kusur olmayacağı için işlerini de çok iyi yapacakları için daha başarılı olacaklardır. Şimdiden anestezi bölümünü tercih edecek arkadaşlara başarılar dilerim. 

Haberi Paylaş: