Artılarıyla Eksileriyle ''Mezuna Kalmak''

Aday öğrencilerin tercih dönemi bugün son buluyor. Eğitim uzmanı Onur Soğuk, yapılan tercihler sonucunda üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için mezuna kalma durumunu sizler için değerlendirdi.
Aday öğrencilerin tercih dönemi bugün son buluyor. Eğitim uzmanı Onur Soğuk, yapılan tercihler sonucunda üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için mezuna kalma durumunu sizler için değerlendirdi.

Hedefini yakalamış ya da kendisini tatmin edecek alternatif hedefleri değerlendirmiş adaylar tercih listelerini oluşturup teslim ettiler. Bu iki ihtimali gerçekleştirmemiş adaylar içinse tek yol kaldı: Bir sene daha hedef doğrultusunda hazırlanmak. Mezuna kalmak dediğimiz tekrar hazırlanma durumunun avantajları olduğu gibi dikkat edilmesi gereken çok önemli dezavantajları da var. Sıralamanın daha iyi bir yere gelebilmesi için bu avantajları iyi değerlendirmek, yaşanabilecek olumsuz durumlardan uzak durmaya çalışmak gerekli.

Ders çalışılabilecek zamanın çok olması, yapılan hataların tekrar edilmemesi, eksiklerin bilinçli bir şekilde üzerine gidilmesi, sınav tecrübesi... Bunlar sayabileceğimiz önemli artılar fakat bir tek bunlar kadar dikkat edilmesi gereken eksi yönleri de mevcut. Okulun olmamasından kaynaklı birkaç günlük ders çalışmadan kopmalar, kendi kendine düzeni sağlayabilmekte yaşanabilecek zorluklar ve en önemlisi akranların üniversitede olmasının, yakın  çevrenin oluşturabileceği zorluklar. Özellikle son bahsettiğimiz olayın psikolojik yönüdür, en dikkat edilmesi gereken kısım da burasıdır. Oluşabilecek 'kazanıyordu ama istediği yerler olmadığı için gitmedi' baskını aile öğrenciyle birlikte göğüslemeli. Öğrenciye bu süreçte verilecek güven onun en büyük desteği olacaktır. Bunu ailede bulamayan öğrenci ise özgüvenini yüksek tutup bir kere daha neden denediğini unutmadan hedefine kilitlenmeli. 

Bu karar alındıktan sonra hemen ders çalışmaya başlamak yerine iyi bir özeleştiri ile nerede yanlış yapıldığının bulunması gerekir. Aynı yanlışı iki kere yapmamak adına objektif bir şekilde yapılacak değerlendirmenin ardından biraz da dinlendikten sonra ders çalışmaya başlanılabilir. Çok yoğun başlamak daha sonra erken yorulmalara neden olacağı için sakin kalıp zamanı iyi değerlendirmede fayda var. Sene içinde yaşanması muhtemel kopmalardan sağ çıkabilmek için de öğrencinin ihtiyacı planlı olmak. Günübirlik ders çalışma programından bahsetmiyoruz, en azından dönemsel olarak ne yapacağını bilmesi ayakta kalmasını sağlayacaktır...

Mezuna kalmanın yaşatabileceği sadece onlara özel 'mezun stres'i dediğimiz bu zorluklarla mücadele edebileceğine inanan her aday bu durumun avantajlarından faydalanacaktır. Çünkü onlar ilgi ve yeteneklerinin olmadığı mutsuz olacakları bir bölüme yerleşmek yerine bunu kabullenmemiş ve yaşadıkları zorlu süreci tekrar yaşamayı göze almışlardır...

Haberi Paylaş: