2020 YKS’de Hafif Müfredat, Ağır Psikoloji!

Dünya’da 1.5 milyar öğrenci okuluna gidemiyor.
Dünya’da 1.5 milyar öğrenci okuluna gidemiyor.

         

Dünya’nın içinde bulunduğu virüs salgını ile adeta her ülkede hayat durdu. Bunun eğitime yansıması da çok ağır oldu; Dünya’da 1.5 milyar öğrenci okuluna gidemiyor. Eğitime ara verenlerin yanında bizim gibi ‘online-uzaktan eğitim’ gerçekleştiren ülkeler de mevcut. Bu durumun üniversite sınavına etkisi de ciddi şekilde oldu. YKS’nin tarihi 25-26 Temmuza ertelendi, bunun yanında bakanlık tarafından sınavda 12.sınıfın ikinci döneminden soru sorulmayacağını duyurdu.

          Mezun grup dediğimiz sınava tekrar hazırlananlar ve bu konulara önceden çalışanların şikayetçi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle AYT-Matematik testinde bu durum dikkat çekici. Yaklaşık 10 adet soru çıkan ‘baba konular’ dediğimiz limit-türev-integralin sorulmaması sınavın belirleyiciliğini de etkileyecek. İkinci dönemden soru gelmemesi diğer konuların sayısını ve soruların seçiciliğini artırabilir. Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türünde yarışan adayların öne geçmek için matematikteki diğer konuların detaylarına girmeleri gerekecek. Diğer alanlarda ise fizik kimya ve biyolojide matematik kadar olmasa da hatrı sayılır bir konu kaybı var. Edebiyat, tarih, coğrafya ve mantıkta ise soru sayısı yüksek diyebileceğimiz konu kaybı bulunmuyor.

           Bu durum TYT’nin belirleyiciliğini artırabilir. AYT’de yakın netler olması durumunda TYT devreye girer. TYT’de fark yaratmak adına özellikle alan dışı netler değerli olacaktır. Sınava kalan süre uzamış konu yükü azalmışken sayısal öğrenciler sosyal bilimlere, eşit ağırlıklar fen bilimlerine, sözel ve dil öğrencileri de eksik oldukları TYT testlerindeki konulara çalışabilirler. Çok küçük puanların ciddi sıralamalar getirebileceğini unutmamak gerekir. Bu durumda TYT’de birkaç tane hesapta olmayan artı net sınav sonucunda sıralamaları hiç tahmin edilmeyecek kadar ileriye taşır.

          2020 YKS bu yaşadıklarımızdan sonra daha çok çalışan kadar daha çok psikolojisi sağlam kalanın fark yaratacağı bir sınav oldu. Normal şartlarda öğrencinin stresi ve motivasyonu sınav başarısı için önemliyken bu durumda çok daha öne çıkacak gibi görünüyor. Gündeme kapılmadan çalışmalarını en azından konuları unutmayacak kadar sürdürebilen anormal günleri geride bıraktığımızda tempoya daha hızlı ayak uyduracak ve başarılı olacaktır.

 

Muhammet Tosun / Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen - Eğitim Uzmanı

                                                                                                                                 

 

 

 

 

Haberi Paylaş: